V GORE POZIMI
Nevarna pravljica za nepripravljene. Informacije o kočah, ki so odprte tudi pozimi.
Nevarna pravljica za nepripravljene. Informacije o kočah, ki so odprte tudi pozimi.
Zima tudi v gore prinese mir in tišino. Kravje in ovčje zvonce na planinah zamenjajo tihi koraki divjadi v snegu, pisane barve pa zamenjajo umirjeni toni. Umik v hribe v zimskem času pa nosi svoje pasti. Tudi, ko se v dolini srečujemo z višjimi temperaturami, gorski svet v zimsko obdobje vstopa že jeseni. Pogosto v gorah že jeseni zapade prvi sneg, temperaturna nihanja poskrbijo za poledenele poti in nevarnost zdrsa, ki je lahko tudi usoden. Če ste dovolj izkušeni, ste preverili vremensko napoved, si izbrali varno pot, ste dobro kondicijsko pripravljeni in imate dobro opremo, se boste mogoče vseeno podali v gorski svet. V razmislek v nadaljevanju nekaj napotkov društva Gorske reševalne službe Bohinj.
Poti so pozimi zasnežene, markacij ni, zato je poznavanje terena zelo pomembno. Zaradi snežne odeje za obiske hribov v zimskem času uporabljamo smuči ali krplje. Brez teh se v snegu hitro srečamo s težavami – pot se nam zaradi prediranja časovno podaljša in zahteva dobro kondicijsko pripravljenost. To je potrebno upoštevati pri načrtovanju ture. Računati moramo na krajše dneve in daljši čas hoje kot v poletnem času. Koče so zaprte, razen izjem – Dom na Komni, Koča v Lipanci, Orožnova koča na planini Za Liscem, Voje in Uskovnica. Od konca februarja do konca marca bo odprta tudi Koča pod Bogatinom. Do teh koč so v zimskem času poti v glavnem prehojene, razen v primeru obilnih snežnih padavin. Vseeno pa morate stanje pred turo preveriti.
V nahrbtniku morate imeti dovolj oblačil, ki vas ščitijo pred mrazom in vetrom. Ne sme manjkati baterijska svetilka in seveda polna baterija v prenosnem telefonu. Pomembna je zaščita pred soncem – očala in zaščitna krema. Obutev mora biti primerna zimskim razmeram. Čevlji morajo imeti možnost pritrditve derez, te pa so uporabne samo v kombinaciji s cepinom. Ta oprema nam ne pomaga, če je ne znamo uporabljati. Odsvetujemo uporabo raznih nadomestkov za dereze.
Za podrobne informacije priporočamo članek na strani PZS: Načrtovano, primerno opremljeni, odgovorno in spoštljivo v gore pozimi.
V zimskem času je na prvem mestu spremljanje vremenskih razmer. Snežne padavine in veter sta glavna vzroka za nevarnost snežnih plazov. Prav zato moramo biti opremljeni s plazovno žolno, lopato in sondo. Ta oprema ni nikakršna garancija, da nas plaz ne bo presenetil, ampak je zgolj pripomoček v primeru zasutja.
V primeru sprožitve oz. zasutja v plazu je najpomembnejša hitra pomoč, zato je pomembno, da nismo sami in da so vsi udeleženci ture pravilno opremljeni in usposobljeni za iskanje v plazu. V zimskem času je obiskovanje hribov priporočeno v spremstvu izkušenega gornika ali gorskega vodnika. Bivak nam nudi zasilno zatočišče. Ta nam ne sme biti cilj. Na našem območju jih je nekaj, so pa to v glavnem zasilna bivališča. Ne nudijo hrane in niso ogrevana. Če boste prenočišče iskali v bivaku, je pomembno, da boste ob odhodu za seboj pospravili.
V gore se pozimi odpravite pametno, če niste dovolj izkušeni, naj vas spremlja gorski vodnik. Prav vsem, ki vas mika zimski gorski svet, pa za konec Gorska reševalna služba Bohinj priporoča obisk tečajev in predavanj na temo varnega gibanja v gorah v zimskem času. V gore se ne odpravljajte sami in pred odhodom o tem obvestite svoje bližnje. Pred odhodom se dobro pozanimajte, katere poti so v času vašega odhoda prehodne, tudi manj zahtevne poti vam bodo ponudile dovolj napora in obilo zimskih pohodnih užitkov brez nepotrebnih tveganj in nevarnosti.
Stopnje nevarnosti temeljijo na evropski petstopenjski lestvici nevarnosti proženja snežnih plazov. Dodatne informacije o snežnih plazovih dobite na povezavi: snežni plazovi. Podatki o nevarnosti proženja snežnih plazov so informativne narave. Pridobljeni so na terenu iz avtomatskih meteoroloških postaj in nadzornikov Triglavskega narodnega parka.
PHPSESSID – Do končanja seje brskalnika
Za vzpostavitev uporabniške seje in delovanja piškotkov
_fav – 10 let
Delovanje funkcionalnosti ‘moj vodič’
_eucla – 1 mesec
Za hranjenje vaše odločitve o uporabi piškotkov na spletni strani
AspxAutoDetectCookieSupport – Do končanja seje brskalnika
Delovanje rezervacijskega sistema.
anonymousIdentification – Dan in pol
Delovanje rezervacijskega sistema.
PREF – 8 mesecev
VISITOR_INFO1_LIVE – 8 mesecev
YSC – Do končanja seje brskalnika
ACCOUNT_CHOOSER – 1 leto
APISID – 2 leti
CONSENT – 19 let
GALX – Do končanja seje brskalnika
GAPS – 2 leti
GoogleAccountsLocale_session – Do končanja seje brskalnika
HSID – 2 leti
LSID – 2 leti
LSOLH – 1 leto
NID – 6 mesecev
OGPC – 39 let
OTZ – 3 lesece
S – Do končanja seje brskalnika
SAPISID – 2 leti
SID – 2 leti
SMSV – 9 let
SSID – 2 leti
__utma – 1 leto
__utmc – Do končanja seje brskalnika
__utmv – 1 leto
_ga – 2 leti
cookie_warning – 29 let
guest_id – 1 leto
netpu – 1 leto
nodocdom – Do končanja seje brskalnika
remember_checked_on – 10 let
twitter_ads_id – 15 mesecev